I nebankovní půjčku si rozmyslete minimálně dvakrát

Nebankovní segment je v současné době velice oblíbenou možností, jak se dostat k penězům. Pokud se podíváme konkrétně na několik hlavních kladů, které se k němu konkrétně vážou, potom je to především:

  • Rychlost
  • Jednoduchost
  • Široký výběr částek

Tomu samozřejmě odpovídá také velké množství jednotlivých poskytovatelů, kteří nám mohou peníze zaslat, nebo i předat v hotovosti. Podívejme se proto společně na to, jak správnou nebankovní půjčku vybrat.

Vezměte si vždy tolik, kolik potřebujete

Jak jsme uvedli výše, dnes si v nebankovním segmentu můžeme půjčit doslova libovolnou částku. Není problém půjčit si třeba několik set korun, což nabídne půjčka online, stejně jako není problém půjčit si třeba i miliony, formou americké hypotéky. V obou případech je však při výběru částky třeba být na pozoru. A to z toho důvodu, že je třeba brát si vždy přesně tolik, kolik potřebujeme. Může být sice lákavé půjčit si více, ale vždy byste měli mít na paměti, že čím více peněz si vezmete, tím více přeplatíte na úrocích.

Na úroky a RPSN pozor

Jelikož jsme se dotkli úrokových sazeb, podívejme se na ně také blíže. I ty souvisí se správným výběrem úvěrového produktu. Samozřejmě naším cílem by mělo být jediné, a to vybrat si takovou půjčku, která bude s úrokovými sazbami, které patří v nebankovním trhu mezi nejnižší. Jedině tak máme jistotu, že nepřeplatíme zbytečně více, stejně jako budeme mít jistotu, že nás daný úvěr nepřivede do výrazné dluhové pasti. Nutno říci, že ten se u velkých a stabilních nebankovních společností může v některých případech blížit i tomu v bankách – tedy pokud splníme řadu určitých podmínek.

Připomeňme také, že se můžeme setkat také s možností, kdy jak úrok, tak i RPSN bude nulové. I to je varianta, kterou zvolit, pokud se nechceme zadlužovat. Tuto možnost nám nabízejí rychlé půjčky, tedy takzvané půjčky přede výplatou. I zde se ale neobejdeme bez nutnosti splnění určitých podmínek, jako například:

  • Musí se jednat o naši první žádost
  • Úvěr je třeba splatit v čas
  • Lze si vzít jenom určenou sumu na určitý termín

Vysoké splátky mohou zatížit náš aktuální rozpočet

Správnou nebankovní půjčku nevybíráme jenom podle úroků a RPSN, nebo podle toho, kolik nám mohou nabídnout. Dnes se na trhu můžeme setkat s desítkami společností, které se liší také tím, na jak dlouho nám půjčí. Může to být týden, měsíc, ale může to být i několik desítek let. V tomto ohledu samozřejmě platí, že právě podle délky splácení dochází také k výpočtu měsíční splátky. Zde je třeba udělat kompromis, protože vždy mějte na paměti důležité sdělení: Kratší délka splácení je výhodnější, ale může zatížit váš měsíční rozpočet. Při delším rozložení sice platíte měsíčně méně, ale celkově přeplatíte více. Tohoto pravidla je dobré se držet ve chvíli, kdy si počet splátek a tedy i splatnou měsíční částku nastavujete. Důležité je, aby nepřesahovala vaše možnosti, jelikož v opačném případě jste na půli cesty do dluhových problémů.

Splnit podmínky získání nemusí být složité

Nebankovní segment je unikátní také v tom, že má poměrně příznivé podmínky spojené se získáním peněz. Pokud bychom měli být konkrétní, tak existují třeba půjčky bez registrů, nebo i půjčka bez příjmu. Ta může být ideálním produktem pro nezaměstnané, důchodce, či matky na mateřské dovolené. I když může být lákavé půjčit si bez jakéhokoliv prověřování, i zde mějte na paměti, že je třeba mít peníze na vrácení. Jedině tak nejenom že splníte svou povinnost vyplývající ze smlouvy, ale vyhnete se i následnému vymáhání. To je nejenom tvrdé, ale je samozřejmě spojeno také s navyšováním částky, která tak může dosáhnout až několikanásobku původního úvěru. A dluhová past je na světě.